WLZ - Co to jest? (Wewnętrzna linia zasilająca)
Kiedy budujemy dom lub wymieniamy instalację elektryczną w mieszkaniu, często spotykamy się z określeniem WLZ. Co to jest, dowiesz się z naszego poradnika.
Co to jest WLZ?
Z określeniem WLZ spotykamy się często w tzw. warunkach przyłączenia (WP) od zakładu energetycznego (np. Tauron). Z wewnętrzną linią zasilającą możemy mieć do czynienia zarówno w domu jednorodzinnym, jak i w mieszkaniach w bloku oraz wszystkich innych typach mieszkań.
Na pytanie co to jest WLZ, można ogólnie odpowiedzieć, że jest to przewód lub kabel łączący infrastrukturę zakładu energetycznego z instalacją właściciela nieruchomości w celu dostarczania prądu. WLZ znajduje się pomiędzy przyłączem, a rozdzielnicą główną nieruchomości. Chcąc odpowiedzieć szczegółowo na pytanie, co to jest WLZ, należy brać pod uwagę nasz konkretny przykład nieruchomości. O jaki rodzaj obiektu nam chodzi? Bez względu na ten szczegół - prawie zawsze będziemy się mogli spotykać z określeniem wewnętrzna linia zasilająca, która znajduje się zarówno w domach jednorodzinnych, blokach z wielkiej płyty oraz mieszkaniach deweloperskich.
WLZ w domu jednorodzinnym
W domu jednorodzinnym mianem WLZ nazywamy wewnętrzną linię zasilającą, która ze złącza kablowego idzie do naszej skrzynki pomiarowej i od skrzynki pomiarowej kablem YKY do rozdzielnicy głównej naszego domu. Przekrój WLZ w domu jednorodzinnym zależy od założeń projektanta domu i znajduje się w projekcie elektrycznym lub też w planie zagospodarowania terenu.
WLZ w bloku z wielkiej płyty
Jako WLZ w bloku określamy zwykle przewód wychodzący od płyty rozgałęźnej (pion elektryczny) na danym piętrze, do naszego licznika oraz w dalszej kolejności przewód wychodzący od licznika do rozdzielnicy w naszym mieszkaniu (potocznie nazywany: „kabel od licznika do mieszkania”). W bloku z wielkiej płyty możemy mieć do czynienia z kilkoma pionami elektrycznymi, od których odchodzą przewody wewnętrznej linii zasilającej do liczników poszczególnych mieszkań i od licznika do danego mieszkania. W wielu przypadkach liczniki w bloku mogą się znajdować w pomieszczeniu w piwnicy blisko złącza, a przewody do poszczególnych mieszkań są prowadzone w kanałach technicznych na poszczególne piętra. Ostatni przykład stanowi sytuację, kiedy koszt wymiany WLZ w bloku będzie najdroższy, gdyż nakład materiałów i czasu pracy jest najwyższy.
Przewody WLZ w bloku zostały pierwotnie wykonane z przewodów aluminiowych o małym przekroju. Przeprowadzając wymianę WLZ w bloku warto zdecydować się na przewód typu płaskiego (YDYp) o przekroju minimum 4 mm2, jak np. YDYp 3 x 4 mm2 (w przypadku instalacji 1-fazowej) lub YDYp 5 x 4 mm2 (w przypadku instalacji 3-fazowej). Większość mieszkań w blokach z wielkiej płyty jest ogrzewana za pomocą centralnego ogrzewania, a więc – jak na razie – tańszą wersją ogrzewania niż w przypadku, w którym za pomocą energii elektrycznej musimy ogrzewać mieszkanie. Jest to również istotnym punktem z perspektywy projektowania przewodu WLZ.